دوشنبه , خرداد ۲۷ ۱۳۹۸
آخرین خبرها
خانه / بهداشت و ایمنی / شناخت پسابهای صنعتی

شناخت پسابهای صنعتی

شناخت پسابهای صنعتی
نام: شناخت پسابهای صنعتی
زبان: فارسی
تعداد صفحات فایل متنی: 73
تعداد صفحات پاورپوینت: 48
حجم فایل: 5 مگابایت
قیمت : 4000 تومان

RIAL 40.000 – خرید
**این مجموعه بصورت فایل ورد و پاورپوینت می باشد.**
بطورکلي آب آلوده يا فاضلاب به آبي گفته ميشود که در اثر مصرف و ورود مواد خارجي تغيير کيفيت پيدا نموده بصورتيکه براي مصرف قبلي غيرقابل استفاده شده است. لذا آبهاي آلوده را به سه گروه ميتوان تقسيم نمود:
الف) آبهاي سطحي ( run off )
مثل سيلابها و يا آبهاي روان سطحي که با شستن سطح زمينها و ورود مواد محلول  و يا جامد آلوده شده و در نتيجه نوعي(آب آلوده) تشکيل ميگردد.
شسته شدن زمينهاي کشاورزي توسط سيلابها و آب باران معمولا همراه با ورود بقاياي سموم  دفع آفات و کودهاي شيميايي به آب ميباشد که در سالهاي اخير مشکلات زيادي بوجود آورده و از جمله باعث بالا رفتن غلظت نيترات در آبهاي زير زميني و يا بوجود آمدن پديده ي اوترافيکاسيون در رودخانه ها، درياچه ها و تالابها شده است.) Utrifcation يا رشد بي رويه ي جلبکها يکي از منابع مهم آلودگي تالاب انزلي است که از مهمترين اکوسيستمهاي کشور محسوب ميشود.
باران هاي اسيدي نيز نوعي ديگر از آبهاي آلوده محسوب مي شوند. مصرف سوختهاي فسيلي و انتشار گازهاي حاصله در اتمسفر و حل شدن بعضي از اين گازها در رطوبت اتمسفر عامل بوجود آمدن گازهای NOX و اکسيدهاي ازت SOX  از قبيل اکسيدهاي گوگرد بارش بارانهاي اسيدي گرديده که خسارات و زيانهاي بسيار زيادي در مناطق صنعتي کشورها بوجود آورده است.
اگر چه هنوز به بارانهاي اسيدي لفظ آب آلوده اطلاق نشده ولي آلودگي ناشي از اين پديده اثر زيادي بر آب درياچه ها و اکولوژي آنها و جنگلهايي که در معرض دريافت بارانهاي اسيدي بوده اند گذاشته است بطوريكه اين امر از معظلات کشورهاي صنعتي و يا در حال صنعتي شدن محسوب ميشود.
ب) فاضلاب شهري (Sewage )
فاضلاب شهري معمولا به ترکيبي از فاضلابهاي خانگي و فاضلاب مراکز موسسات اداري و تجاري و صنعتي درون شهري ( کارگاهها) و مراکز خدماتي از قبيل بيمارستانها ، صنايع کوچک، ادارات و غيره گفته ميشود که توسط شبکه ي مخصوصي جمع آوري و به محل تصفيه خانه و يا محل دفع نهايي هدايت مي گردد.
اين فاضلاب معمولا بطور عمده از فاضلابهاي خانگي( فاضلابهاي بهداشتي ) تشکيل يافته که از فعاليتهاي انساني نتيجه ميشود ( دستشويي ها- دوش- آشپز خانه ها و … ) و از 9/99 % آب و 1/0 %  مواد جامد تشکيل شده است. فاضلاب خانگي ترکيبي از مواد زائد و مواد دفع شده  توسط انسان و ترکيبات شيميايي مصرفي از قبيل مواد پاک کننده، دترژانتها و غيره است که به صورت محلول و يا نا محلول در فاضلاب يافت شده و همان 1/0 درصد مواد جامد يا ناخالصی آب را تشکيل مي دهد.
عمل تصفيه ي فاضلاب براي حذف و جدا سازي و يا تغليظ همين جامدات محلول که بصورت مواد آلي و بعضا معدني وارد آب شده اند صورت مي گيرد.

فهرست مطالب word

موضوع
فصل اول – مقدمه ای بر تصفيه پسابهای شهری و صنعتی
تعريف فاضلاب و پساب صنعتی
تصفيه فاضلاب و پساب های صنعتی
فصل دوم – کيفيت فاضلاب
انواع آلودگی
ويژگيهای نامطلوب فاضلاب
کيفيت و غلظت پسابهای صنعتی
بار آلودگی ( BOD )
استراتژی تصفيه پساب
ارزش ضايعات شامل چه مواردی است
فصل سوم –  عمليات واحد در تصفيه فاضلاب
عمليات واحد
فرآيند فيزيکی  متعادل سازی
آشغال گير ( غربال کردن )
ته نشينی
شناور سازی
فرآيندهای شيميايي
لخته سازی
اکسيداسيون شيميايي
فرآيندهای بيولوژيکی
سيستمهاي هوازي
استخرهای غير هوازی
استخرهای زلال سازی
ميکروارگانيسم ها
باکتريها
فرآيند لجن فعال
عوامل مهم و تعيين کننده در فرآيند لجن فعال
لاگون
سيستم هاي بی هوازي
تصفيه لجن و دفع آن
دفع فاضلاب
منابع

RIAL 40.000 – خرید